Wakacje z Bogiem - turnus II

   W dniach od 30.07 do 12.08.2012r. w Centrum Charytatywno-Społecznym Caritas w Ustce odbył się II turnus kolonii letnich organizowanych przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego i MON.
    Uczestnikami obozu były dzieci rodzin służb mundurowych z Dekanatu Wojsk Lądowych z południa i wschodu Polski, Dekanatu Sił Powietrznych i Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Komendantem obozu był ks. ppłk Mirosław Biernacki a jego zastępcą ks. ppor. Grzegorz Bechta.
    W trakcie obozu realizowany był program zajęć zgodnie z założeniami i wytycznymi „Caritasu” Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego: szkolenie z dyscypliny wojskowej oraz elementów musztry indywidualnej i zbiorowej, bezpieczeństwo, podstawy posługiwania się bronią, wybór miejsca na stanowisko ogniowe, strzelanie z trenażerów, bezpieczeństwo nad wodą oraz zapoznanie dzieci ze specyfiką prądów morskich w strefie przybrzeżnej, podstawowe wiadomości w zakresie ochrony przeciwpożarowej, postępowanie w przypadku pożaru, obsługa gaśnic i koców przeciwpożarowych, postępowanie z rannymi wskutek pożaru, szkolenie medyczne, postępowanie z rannymi, zachowania proekologiczne i ochrona przyrody, kształtowanie postaw etyczno – moralnych, podstawy topografii, orientacji w terenie, zapoznanie z tradycją Marynarki Wojennej w „Sali Tradycji Marynarki Wojennej”,. W jednostce wojskowej obozowicze poznali zasady nawigacji okrętów, uczyli się strzelania z trenażerów, mogły skorzystać z symulatora rejsu okrętem wojennym.
    Podczas pobytu nad morzem dzieci miały możliwość z korzystania z licznych wycieczek. Odwiedziły Bunkry Blüchera w Ustce gdzie przewodnik-historyk omówił niektóre wydarzenia historyczne i tradycje oręża polskiego a także europejskiego. Koloniści zapoznali się z zadaniami militarnymi Ustki w czasie II wojny światowej oraz rolą bunkrów Blüchera w taktyce wojennej III Rzeszy. Ponadto w Słowińskim Parku Narodowym zobaczyły Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie, były na Ruchomych Wydmach i Wieży widokowej „Rowokół”, gdzie podziwiały piękno Słowińskiego krajobrazu z wysokości 115 metrów.
    Kolejna wycieczka to Strusia farma w Kniewie a tam spacer po farmie z przewodnikiem oraz zapoznanie się ze sposobem hodowli i trybem życia strusiów. Niewątpliwą atrakcją była możliwość karmienia zwierząt pod okiem przewodnika i przejażdżka bryczką.
    Następnym punktem programu obozowego był wyjazd do Słupska, gdzie koloniści weszli na wieżę ratuszową. Z przewodnikiem zwiedzili ratusz i barokowy Kościół Dominikański pod wezwaniem św. Jacka. Byli także w Muzeum Pomorza Środkowego mieszczącym się w miejscowym Zamku. Dzieci skorzystały również z kąpieli w Aquaparku w Redzikowie oraz spędziły czas na kręgielni, gdzie miały do dyspozycji profesjonalny tor do gry w kręgle.
    W ramach praktyk religijnych, dzieci aktywnie uczestniczyły w codziennej Mszy świętej z homilią, poprzedzonej rozśpiewaniem i elementami szkolenia liturgicznego, które prowadził diakon Rafał Kaniecki. Diakon przygotowywał lektorów i kantorów do Liturgii Słowa, a także stworzył i prowadził obozową scholę, głosił również kilka razy homilię. Koloniści codziennie mieli okazję, aby skorzystać z Sakramentu Pokuty przed każdą Mszą św. Miłą niespodzianką był fakt, że już od trzeciego dnia obozu wszyscy przystępowali do Komunii św. Na uwagę zasługuje dostrzegalne zainteresowanie, z jakim dzieci słuchały głoszonych homilii, a także ich dojrzały sposób przeżywania Eucharystii. Przed i po każdym posiłku odmawiały modlitwę, a wieczorem odśpiewywały Apel Jasnogórski.
    Jak zwykle na obozie, uczestnicy brali udział w licznych konkursach i zabawach organizowanych przez wychowawców. Wśród tych zajęć były: gry i zabawy sportowe, ogniska z kiełbaskami,dyskoteki, wybór „Miss” i „Mistera” obozu, zabawy quizowe, konkursy plastyczne i muzyczne, budowanie totemów grup kolonijnych, konkurs pt.„Mam talent”. Niektóre z tych zajęć kończyły się uhonorowaniem zwycięzców nagrodami rzeczowymi fundowanymi przez „Caritas” .
    Wszyscy obozowicze otrzymywali pełne wyżywienie wraz z podwieczorkiem. Posiłki były smaczne i urozmaicone, przygotowane pod gusty nawet najbardziej wybrednych kolonistów. W ramach wychowania ekologicznego, został przeprowadzony konkurs na budowę totemu. Przy ocenianiu wykonanych prac brane było pod uwagę: przesłanie ekologiczne, włożony wysiłek i prezentacja. W konsekwencji, dzięki tym wymogom, to same dzieci nauczały siebie o potrzebie ochrony środowiska, segregacji odpadów, oszczędzania wody i energii elektrycznej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wszystkich.
    Dzieci podczas pobytu na obozie zbierały nakrętki od butelek po napojach w ramach charytatywnej akcji na rzecz zakupu sprzętu dla osób niepełnosprawnych.
    Kadra obozu pragnie szczególnie podziękować kierownictwu „Caritas” w Ustce za pomoc w przeprowadzeniu obozu, za dyspozycyjność i życzliwe zainteresowanie dziećmi i realizowanym programem.

Kadra obozu


Centrum Charytatywno-Społeczne CARITAS im. bł. ks. kmdra Władysława Miegonia
ul. Komandorska 63, 76-271 Ustka e-mail: caritasustka@wp.pl
tel/fax 059 814 50 00 kom. 605-155-172 od poniedziałku do piątku 08.00-12.00
© Copyright by Caritas